Kometa C/2012 S1 (ISON) nie zawodzi oczekiwań

Kometa C/2012 S1 (ISON), pomimo dużej odległości od Słońca, jest aktywna i ma jądro o rozmiarze około 5 kilometrów – informuje NASA.

Fotografia wykonana przez Alberto Quijano Vodniza – Pasto, Narino, Kolumbia

Kometa C/2012 S1 (ISON) jest zapowiadana jako kometa stulecia. Blask, który ma ona osiągnąć pod koniec listopada b.r. może być porównywalny z Księżycem w pełni.

Obecnie kometa świeci w konstelacji Bliźniąt jako słaba mgiełka o jasności 16 magnitudo. Nie powinno to nas jednak martwić. NASA szacuje, że, biorąc pod uwagę odległość w jakiej się ona znajduje od Słońca, i tak jest obiektem bardzo aktywnym. Ostatnie obserwacje
C/2012 S1 (ISON) wykonane przez satelitę Swift wskazują, że jądro kometarne wyrzuca z siebie gaz i pył w tempie ponad 50 ton na minutę. To oznacza, że samo jądro ma rozmiar co najmniej 5 kilometrów.

Ostatnią jasną kometą, która przeleciała bardzo blisko Słońca i dała spektakularny pokaz na niebie była kometa C/2011 W3 (Lovejoy) widoczna w roku 2011. Jej maksymalny blask był porównywalny z blaskiem najjaśniejszej z planet czyli Wenus. Rozmiary jądra komety Lovejoy szacowano na niespełna 1 km.

Kometa C/2012 S1 (ISON), będąc kilkukrotnie większa, wciąż wydaje się być niezagrożoną kandydatką na kometę stulecia.

(PAP)