Dołącz do Nas!

Obserwacje meteorów zyskują na wartości naukowej gdy prowadzone są z wielu miejsc równocześnie. Dzięki wspólnym działaniom możliwe staje się nie tylko uwiecznienie meteora na obrazkach czy animacjach lecz również poznanie trajektorii po jakiej poruszał się w atmosferze a nawet orbity po jakiej krążył wokół Słońca zanim natrafił na Ziemię. W szczególnych przypadkach obserwacje mogą pozwolić na wyznaczenie miejsca spadku meteorytu.

Z tego względu powstała Polska Sieć Bolidowa PFN w pracach której uczestniczyć może każdy. Sposób współpracy zależy jedynie od obserwatora.

Do rozpoczęcia obserwacji video potrzeba niewiele, kamera, komputer, trochę czasu na doglądanie sprzętu oraz kawałek nieba w który może zostać skierowana kamera. Szczegóły techniczne znajdują się na innych podstronach tego działu.

Prowadzenie obserwacji video jest bardzo proste. Sama obserwacja odbywa się automatycznie. Obsługa stacji wymaga jedynie kilkanaście minut dziennie by przejrzeć wyniki z ostatniej nocy. Raz na miesiąc dane należy przesłać do nas.

Oferta dla obserwatorów indywidualnych

Pierwszym krokiem jest zdecydowanie się który z programów będzie się wykorzystywać do rejestrowania meteorów.

MetRec oferuje najlepszą jakość uzyskiwanych danych niestety wymaga dużo większych inwestycji w sprzęt. Ze względu na trudności ze zdobyciem niezbędnej karty od rozpoczęcia zbierania sprzętu do pierwszej obserwacji może minąć wiele miesięcy. Jest on też nie łatwy w obsłudze ze względu na pracę w DOS.

UFOCapture wykorzystuje powszechnie dostępne i tanie podzespoły. W ciągu kilku tygodni można rozpocząć pierwsze obserwacje. Wadą jest licencja którą należy zapłacić twórcy programu. Dostępna wersja programu pracuje 30 dni.

Istnieje możliwość wsparcia sprzętowego ze strony PFN. Jeśli obserwator ma dobre warunki do prowadzenia obserwacji, jego sprzęt wypełni jakąś istotną lukę w sieci kamer PFN, wykaże duży zapał do działania to może liczyć na wypożyczenie od nas całości bądź części potrzebnego do obserwacji sprzętu. Sytuacja taka nie jest regułą gdyż nie zawsze mamy do dyspozycji sprzęt który można przekazać w dobre ręce.

Dbamy o to by nasz sprzęt był dobrze wykorzystywany. Decydując się na wypożyczenie sprzętu obserwator godzi się na codzienne uruchamianie sprzętu oraz przesyłanie danych. Nie obserwowanie kończy się odebraniem sprzętu.

Oferta dla szkół i klubów astronomicznych

Nasze wieloletnie doświadczenia przy uruchamianiu stacji PFN w szkołach niestety są bardzo złe. W większości szkół zakupiony sprzęt nigdy nie zostaje użyty nie mówiąc już o prowadzeniu regularnych obserwacji. Jedynie w jednej szkole i w jednym klubie astronomicznym stacja pracuje od dłuższego czasu. Problemem podstawowym jest rozmyta odpowiedzialność za stację.

Powodzenie może zapewnić jedynie sytuacja w której znajdzie się jedna osoba której na prawdę chce się prowadzić obserwacje i dba o to by sprzęt się nie kurzył.

W przypadku szkoły najlepiej jest by taką osobą był nauczyciel. Do opiekowania się stacją może wyznaczyć uczniów bo o rozwijanie ich zainteresowań tu chodzi lecz powinien interesować się tym by kamery pracowały a dane były przesyłane.

W przypadku klubów astronomicznych wręcz niezbędne jest by choć jedna osoba była gotowa regularnie prowadzić obserwacje gdy innym temat już się znudzi.

Podsumowanie

Obserwacje video są stosunkowo prostym i bardzo zautomatyzowanym sposobem rejestracji meteorów. Wymagają od obserwatora minimum wysiłku mimo że kamery obserwują rocznie tysiące godzin. W PFN obserwują głównie amatorzy lecz zbierane dane pozwalają na badania naukowe na światowym poziomie.

Gorąco zachęcamy do kontaktu z nami i rozpoczęcia przygody z obserwacjami video.