Zbliżają się Perseidy '2013

Już od 17 lipca na niebie pojawiają się pierwsze meteory z roju Perseidów. Wraz z kolejnymi nocami aktywność będzie stopniowo wzrastała, osiągając apogeum w nocy z 12 na 13 sierpnia. Według przewidywań najwięcej zjawisk na nieboskłonie pojawi się od 15:15 czasu lokalnego 12 sierpnia do 03:45 dnia następnego ( λ⊙ ∼139,8-140,3; czas UT 13:15 – 1:45 odpowiednio). Spodziewana aktywność roju będzie wtedy na poziomie około 100 meteorów na godzinę – w zależności od panujących warunków.

 

Najważniejsze jest ciemne niebo w miejscu obserwacji. W otoczeniu nie mogą świecić latarnie, nie powinno być miejskiej łuny. Liczba widocznych meteorów wprost zależna jest od zasięgu gwiazdowego. Jeśli przy ciemnym niebie przy widoczności 6,5 magnitudo zobaczymy 100 meteorów w ciągu godziny – to przy wielkomiejskim niebie z łuną i widocznością 3,5 magnitudo zaledwie 3 do 6.

Tegoroczne warunki do obserwacji maksimum roju Perseidów są idealne, gdyż nów Księżyca wypada 6 sierpnia, a pierwsza kwadra 14 sierpnia. W noc maksimum Księżyc będzie świecił nisko na zachodnim horyzontem, zachodząc tuż po godzinie 22. Podobne warunki wystąpią dopiero w roku 2015. Więc wykorzystajmy to! Rzadko kiedy mamy tak idealne warunki obserwacji – o ile tylko brak będzie chmur. Są wakacje, jest ciepło, wiele osób ma wolny czas a nie często zdarza się, aby niemal pewne było co kilka minut zobaczyć wspaniałą „spadającą gwiazdę”.

Obserwacje meteorów należą do najłatwiejszych obserwacji astronomicznych. Są na tyle proste, że poradzą sobie z nimi uczniowie szkoły podstawowej, a ponadto nie wymagają użycia żadnego sprzętu. Jeśli jesteś więc początkującym miłośnikiem astronomii nie posiadającym swojego teleskopu, to obserwacje meteorów są właśnie tym, co powinieneś polubić. Oczywiście obserwacje meteorów można prowadzić na różne sposoby. Tu jednak skupimy się na najprostszej obserwacji, jaką można wykonać. Jedyną wiedzą, jaką powinieneś dysponować, jest znajomość kilku gwiazdozbiorów!

Radiant Perseidów około północy z 12 na 13 sierpnia 2013

Jeśli spojrzysz na Północ i zlokalizujesz Gwiazdę Polarną, to na prawo od niej bez kłopotu odnajdziesz rozciągnięte „W” Kasjopei. Zaraz pod nią znajdować się będzie gwiazdozbiór Perseusza i radiant – czyli miejsce na nieboskłonie, z którego pozornie wylatują meteory. Dzięki twoim obserwacjom, jeśli zechcesz przesłać je do nas, możesz przyczynić się do lepszego poznania tego bardzo ciekawego roju.

Więcej informacji.

Artykuł napisał Tomasz Łojek.