W niedzielę 25 sierpnia zakończyła się w Poznaniu XXXII International Meteor Conference 2013. W konferencji organizowanej przez Pracownię Komet i Meteorów wzięło udział rekordowe 127 uczestników z 25 państw, z różnych kontynentów. Podczas 4 dni uczestnicy mogli uczestniczyć aż w 53 wykładach i prezentacjach wygłoszonych w 7 sesjach tematycznych, oraz w warsztatach poświęconych badaniu meteorów za pomocą fal radiowych. Konferencja została oceniona bardzo wysoko przez uczestników, tak pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym. Patronat honorowy nad konferencją objął Prezydent Poznania Pan Ryszard Grobelny, który skierował do uczestników konferencji list z gratulacjami.
Konferencja w toku
Odbywały się także sesje posterowe, na których autorzy omawiali 26 plakatów poświęconych problematyce meteorowej i meteorytowej. Podczas konferencji bardzo dobrze zaprezentowali się polscy miłośnicy meteorów wygłaszając 3 referaty oraz prezentując 4 postery. Poziom referatów był wysoki a ich tematyka bardzo zróżnicowana.
Zasłuchani słuchacze
Jedną z ciekawszych sesji była prezentacja wyników badań nad meteorytem Czelabińsk, który eksplodował z siłą połowy megatony TNT w pobliżu miasta Czelabińsk w Rosji 15 lutego 2013 roku. Było to małe ciało Układu Słonecznego o średnicy ok. 20 m i masie ok. 10 tys. ton, które dało deszcz meteorów o masie około tony, na skutek zaś fali uderzeniowej rannych zostało ponad tysiąc osób oraz powstały rozległe straty w infrastrukturze miejskiej. Przypuszcza się, że było to największe zdarzenie tego rodzaju od czasu katastrofy Tunguskiej. Podczas sesji można było podziwiać meteoryty Czelabińsk przywiezione z wyprawy przez polską grupę poszukiwawczą.
Marcin Stolarz przed swoim posterem
Uczestnicy konferencji odbyli wycieczkę do Moraska koło Poznania, gdzie 5 tyś. lat temu spadł meteoryt żelazny i mogli podziwiać kratery, uważane przez część badaczy za uderzeniowe. Obejrzeli także w Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza fragmenty samego meteorytu Morasko – w tym ostatnio znaleziony, ważący 261 kg fragment kosmicznej materii.
Przy największym okazie meteorytu Morasko, Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza
Wysłuchaliśmy także wykładu prof. Wojciecha Stankowskiego o badaniu kraterów w rezerwacie Meteorytu Morasko i datowaniu znalezionych tam osadów, a także obejrzeliśmy film „Tajemnica Meteorytu Morasko”. W podziękowaniu za zorganizowanie wizyty na wydziale i w muzeum oraz za wykład i towarzyszenie uczestnikom podczas wycieczki Pracownia Komet i Meteorów przekazała na ręce prof. Stankowskiego fragment meteorytu Czelabińsk ofiarowany przez Pawła Zarębę, uczestnika wyprawy do Czelabińska wiosną tego roku.
Uczestnicy w Auli im Prof. B. Krygowskiego, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM
Oczywiście referaty to tylko część tego, co działo się podczas konferencji. Nie mniej istotne były osobiste kontakty z bracią meteorową, także z „wielkimi”, którzy licznie pojawili się w Poznaniu. W przerwach pomiędzy sesjami, podczas posiłków i oczywiście także do białego rana toczyły się dyskusje oraz snucie wspólnych planów oraz luźne rozmowy na tematy związane i niezwiązane.
Przerwa na kawę
Konferencja IMC odbywa się co roku w jednym z państw europejskich. Polska gościła naukowców po raz drugi. IMC 2013 zorganizowało Stowarzyszenie Pracownia Komet i Meteorów wraz z International Meteor Organization, która podczas konferencji obchodziła swoje 25 lecie. Konferencja była szczególna również z tego powodu, że jej dotychczasowy prezes „od zawsze” Jürgen Rendtel postanowił po 25 latach ustąpić ze stanowiska.
Peter Jenniskens dziękuje Jürgenowi Rendtelowi za 25 lat przewodniczenia IMO
W Poznaniu dobiegła więc końca pewna epoka w historii IMO – ale młodzi się garną…
Po prawej Przemek Żołądek a po lewej – kto wie, może przyszły prezes IMO?
Ekipa PKiM na IMC 2013 (prawie w całości, brak Maćka Myszkiewicza i Krzyśka Polakowskiego)