Pierwsze Taurydy można już obserwować od końca września, ostatnie nawet 25 listopada. Wśród kompleksu Taurydów możemy wyodrębnić m.in dwa roje: Taurydy południowe z maksimum aktywności roju wypadającym 5 listopada, a także Taurydy północne z maksimum aktywności 12 listopada.
Rój ten charakteryzuje się dość niskim ZHR-em wynoszącym '5′ jednak mała ilość rekompensowana jest dość jasnymi zjawiskami. Bolidy pochodzące z tego roju nie są rzadkością, które w połączeniu z małą prędkością stanowią nie lada przeżycie dla miłośnika nieba.
Warto wspomnieć, iż przykładowo w 2005 roku każdej nocy można było zaobserwować po kilkanaście bolidów, w tym także bolidy powyżej – 10 magnitudo ! Wraz z ekstremalnie jasny -15 mag z 04/05 11 2005 (poniżej)
Tauryd – 15 mag ! Dariusz Dorosz- PKIM 2005 11 04/05 20:19:42 UT
Ciałem macierzystym, twórcą kompleksu roju jest kometa 2P/Enckego o okresie orbitalnym zaledwie 3,3 lat. Jest ona twórcą całego kompleksu rojów prócz Taurydów Pn, Taurydow Pd także Chi Orionidów oraz Arietydów. Roje te prawdopodobnie powstały, w wyniku rozpadu istniejącej wcześniej Komety Enckego na istniejący dziś obiekt oraz kilka mniejszych obecnie planetoidalnych.
Radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Byka, na południe od Plejad. Podczas obserwacji nie należy patrzeć bezpośrednio w kierunku radiantu, najlepiej wodzić wzrokiem w odległości 40-50 stopni od niego tak, aby pole widzenia znajdowało się ponad 50 stopni nad horyzontem.
Radiant- (miejsce skąd wybiegają Taurydy) w poszczególnych dniach. STA – Taurydy Południowe