Projekt ma na celu zbadanie i udokumentowanie jednego z najbardziej niezwykłych wydarzeń astronomicznych na przestrzeni ostatnich lat. Wybuch aktywności roju meteorowego Drakonidów przewidywany na 8 października 2011 roku będzie największym tego typu zjawiskiem od 7 lat. W ramach projektu zakupiony zostanie aparat fotograficzny z obiektywem o dużej światłosile, kamery CCTV o wysokiej czułości oraz potrzebny osprzęt elektroniczny. Przeprowadzona zostanie ekspedycja badawcza w miejsce o odpowiednich do tego celu warunkach atmosferycznych. Sprzęt wykorzystany zostanie do rejestracji widm meteorowych w celu analizy składu chemicznego meteoroidów. Metoda jaka zostanie użyta jest nowatorska w skali światowej, opracowana przez nas w sierpniu 2010 roku.
Przygotowany sprzęt przewieziony zostanie w miejsce o odpowiedniej przejrzystości powietrza. Miejsce to uzależnione będzie od rozkładu zachmurzenia nad Europą, w grę wchodzą zwłaszcza wysokie łańcuchy górskie.
Projekt realizować będą członkowie Pracowni Komet i Meteorów. Pracownia istniejąca od ponad dwudziestu lat jest stowarzyszeniem naukowym działającym samodzielnie, utrzymywanym obecnie w całości przez członków PKiM. Pomimo że w większości nie jesteśmy zawodowymi astronomami, na miarę naszych możliwości prowadzimy badania na profesjonalnym poziomie publikując wyniki w czasopismach naukowych. Do perfekcji opanowaliśmy sztukę robienia rzeczy wielkich minimalnym kosztem. W ostatnich latach stworzyliśmy między innymi największą na świecie sieć bolidową służącą rejestracji meteorów pojawiających się nad Polską której koszt porównać można z ceną jednego samochodu.
Drakonidy 2011
Meteory czyli popularnie ujmując spadające gwiazdy pojawiają się na niebie w sposób nieprzypadkowy grupując się tzw. roje meteorowe. Podczas maksimum takiego roju obserwujemy zwiększoną ilość meteorów, co więcej meteory te zdają się wybiegać z jednego punktu na niebie. Gdy w połowie sierpnia naszym oczom ukazują się liczne spadające gwiazdy mamy do czynienia właśnie z rojem meteorowym a konkretnie z rojem Perseidów którego maksimum przypada około 12 sierpnia. Uważny obserwator pod ciemnym niebem może zauważyć wówczas około 100 zjawisk w ciągu każdej godziny. Roje meteorów powtarzają się każdego roku, niekiedy jednak dochodzi do szczególnych sytuacji podczas których coroczna aktywność jest wielokrotnie przekraczana. Naszym oczom ukazuje się wówczas deszcz meteorów a niebo obserwowane w ciemnym miejscu wydaje się wprost usłane spadającymi gwiazdami. Najbliższe takie zjawisko czeka nas już 8 października 2011 roku, tuż po zachodzie Słońca. Analizując dawne deszcze Drakonidów z lat 1933 i 1946 udało się określić rozmiar tegorocznego wybuchu aktywności. Między godziną 22 a 23 obserwator znajdujący się pod ciemnym niebem zobaczy w ciągu godziny nawet 800 meteorów, ośmiokrotnie więcej niż podczas typowego maksimum Perseidów. Będzie to widowisko niezwykłe i zachęcam wszystkich do wyprawy za miasto. Dla badaczy meteorów będzie to prawdziwe święto. Europejska Agencja Kosmiczna ESA we współpracy z agencją NASA prowadzić będzie lotniczą misję obserwacyjną w której będziemy mieli swój wkład przy analizie danych obserwacyjnych. Podczas maksimum musimy jednak poradzić sobie sami, być może przy Waszym wsparciu.