Obóz PKiM- Akcja Perseidy 2010 ROZPOCZĘTY!

Późnym, sobotnim wieczorem, 7 sierpnia 2010 rozpoczął się XXII Obóz PKiM- Akcja Perseidy. Nowicjusze już na początku poznali tajniki obserwacji meteorów- pierwszego dnia jedynie w formie teoretycznej, a później, w nocy z 8 na 9 sierpnia praktycznie. Ekstremalnie czyste niebo na urzędowskich polach pełnych malin sprzyjało obserwacjom.

Mimo, że do maksimum pozostało jeszcze kilka dni, każdy zanotował kilkadziesiąt meteorów, w tym kilka sztuk jaśniejszych niż 0 magnitudo. Następnego dnia, po odpoczynku, przyszedł czas na wypełnienie raportów PKiM i IMO oraz wykład o analizie danych wizualnych.

Prężnie działa także sekcja fotograficzna. Podczas pierwszej nocy pracowało aż 5 aparatów fotograficznych, w tym jeden z przeznaczeniem do rejestracji widm meteorowych. Efektem owej nocy była rejestracja kilku zjawisk meteorowych. Wysokoczuła kamera Watec 902 H2 złapała kilkadziesiąt meteorów, co przełożyło się na aż 5 zjawisk/godz..

Modernizacji uległa także stacja wideo w Urzędowskim GOK-u. Została zainstalowana dodatkowa trzecia kamera, a także uległy zmianie kierunki patrzenia.

Niestety ostatnia noc przyniosła burzę i dynamiczne chmury, toteż dzisiaj czekamy niecierpliwie na czyste niebo i kolejnych uczestników obozu. Przygotowujemy się do nadchodzącej OZMA i maksimum Perseidów.

Bardzo nas cieszy zainteresowanie mediów- podczas nocy obserwacyjnej zostały przeprowadzone z uczestnikami obozu wywiady dla Radia Lublin. Mamy nadzieję, że dzięki temu zainteresowanie i świadomość ludzi na temat astronomii, a w szczególności meteorów, wzrośnie.

Zachęcamy do obserwacji i życzymy czystego nieba!

SIEMG & POLKR