Czy zobaczymy deszcz meteorów z komety ISON?

Paul Wiegert z Uniwersytetu Western Ontario przedstawił prognozę według której 12 stycznia 2014 roku znajdziemy się w strumieniu cząstek wyrzuconych z komety C/2012 S1 (ISON).

Kometa C/2012 S1 (ISON) najprawdopodobniej będzie spektakularnym zjawiskiem na niebie widocznym na przełomie 2013 i 2014 roku. W listopadzie 2013 roku kometa przejdzie w okolicy Słońca i ukaże się na niebie dostępnym dla obserwatorów z północnej półkuli. Kometa już w okolicach Jowisza wykazywała wzmożoną aktywność. Na zdjęciach satelity Swift wykonanych w styczniu 2013 roku udało się dostrzec lekką otoczkę wokół komety.

Model trajektorii wyrzutu cząstek z komety ISON przygotowany przez Paula Wiegerta z Uniwersytetu Western Ontario sugerują że w okolicach 12 stycznia 2014 roku Ziemia trafi w świeży strumień meteoroidów. Model przewiduje, że cząstki które wpadną w ziemską atmosferę będą bardzo małe, w związku z tym możliwe że nawet nie zobaczymy meteorów z komety ISON. Prawdopodobnie jedynym efektem przejścia przez strumień będzie wystąpienie tak zwanych obłoków srebrzystych.

http://www.youtube.com/watch?v=_eSYxvUWwVk

http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2013/19apr_isonids/