Bolid „Kowiesy” z 31.08.2013 roku

Późnym wieczorem, w sobotę 31.08.2013 roku niezbyt pogodne i zamglone niebo niespodziewanie rozświetlił bolid o bardzo dużej jasności. Zjawisko pojawiło się na niebie o godzinie 21:23:55 UT (23:23:55 CWE). Bolid był tak jasny że w wyraźny sposób rozświetlił niebo i teren w sposób porównywalny z Księżycem w Pełni stąd też wizualne oceny jasności sięgają -12 magnitudo.

Zjawisko obserwowane z miejscowości Spała gdzie akurat trwał zlot astronomiczny „Delta Optical Astroshow” pojawiło się na północnym zachodzie i przebyło znaczną cześć nieba w kierunku wschodnim rozświetlając chmury na intensywnie zielony kolor. Podczas przelotu zaobserwowano co najmniej 2 fragmentacje. W przybliżeniu po dwóch minutach słyszalny był głuchy słumiony huk spowodowany nadejściem niezbyt silnej fali uderzeniowej. Zjawisko zostało zarejestrowane przez 4 stacje sieci bolidowej PFN znajdujące się na Mazowszu i Lubelszczyźnie (w pozostałej części kraju niebo było zachmurzone). Jedna ze stacji zarejestrowała widmo zjawiska które zostanie wykorzystane do analizy własności fizyko-chemicznych meteoroidu.

Bolid wszedł do atmosfery z obserwowaną prędkością powyżej 20km/s i osiągnął maksymalną jasność w okolicach miejscowości Kowiesy na południe od Warszawy. Orbita obiektu który spowodował bolid jest niezbyt eliptyczna, z aphelium w głównym pasie planetoid. Ze względu na znaczne zachmurzenie nieba obrazy bolidu na kamerach CCTV są nieco zniekształcone co utrudniało precyzyjną analizę tego przypadku.