XXIX Seminarium PKiM – 10 lecie PFN
UWAGA: Zapisy na seminarium zostały zakończone 6 lutego
Pracownia Komet i Meteorów oraz Polska Sieć Bolidowa (Polish Fireball Network) zaprasza wszystkich miłośników astronomii na XXIX Seminarium PKiM i PFN, które odbędzie się 21-23 Lutego 2014 roku w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Przy okazji tego spotkania będziemy obchodzić 10 lecie powstania PFN. Darmowy pobyt będzie zapewniony dzięki gościnie CAMK PAN w Warszawie ul. Bartycka 18, które udostępni sale wykładowe oraz pokoje hotelowe.
Seminarium jest doskonałą okazją do poznania innych miłośników astronomii, wymiany doświadczeń i wzbogacenia wiedzy astronomicznej – nie tylko z dziedziny astronomii meteorowej. Wykłady poprowadzą m.in. członkowie Pracowni Komet i Meteorów, Polskiej Sieci Bolidowej oraz zaproszeni prelegenci z różnych ośrodków astronomicznych. Tematyka wykładów, jakie odbędą się w tych dniach jest bardzo różnorodna – dotyczy ona zarówno problemów teoretycznych związanych z prowadzonymi przez Pracownię badaniami, problemów technicznych związanych z konstrukcją sprzętu do obserwacji jak też międzynarodowych projektów badawczych, w jakie prelegenci są zaangażowani. Niewątpliwie kilka wykładów będzie dotyczyło tematyki kometarnej oraz zjawiska Bolidu Czelabińsk wraz z relacjami poszukiwań meteorytów w miejscach spadku.
Zaproszenie to kierujemy zwłaszcza do młodych, ambitnych osób, które chciałyby ukierunkować swoje astronomiczne zainteresowania w sposób efektywny i niebanalny. Astronomia meteorowa jest dziedziną bardzo otwartą na działania miłośników astronomii, obserwacje prowadzone kamerami zbierane w ustandaryzowany sposób są w tej dziedzinie od lat wykorzystywane w poważnych analizach i publikacjach międzynarodowych. Działalność w PKiM to fascynująca przygoda, którą najprościej rozpocząć przyjeżdżając na nasze najbliższe seminarium, na które serdecznie zapraszamy każdego miłośnika astronomii zarówno takiego bardziej zaawansowanego i jak zaczynającego przygodę z astronomią.
Dojazd i wyżywienie we własnym zakresie. Uaktualniany na bieżąco program spotkania oraz listę prelegentów wraz z tematami i panelem dyskusyjnym znajdzie się tutaj wkrótce.
Zapraszamy zatem wszystkich miłośników astronomii !!!
Zgłoszenia proszę nadsyłać do 6 lutego 2014 poprzez formularz rejestracyjny na Seminarium PKiM – 10 lat PFN
W ramach Seminarium odbędzie się pokaz specjalny w Planetarium Niebo Kopernika. Zapisy na pokaz odbywają się za pomocą formularza udziału w pokazie w planetarium – 10 lat PFN
Czas się przyznać co planujemy z okazji Seminarium – będzie bardzo dużo wykładów!
Sesja Meteorytowa
dr Jadwiga Biała (PTMet, Olsztyn)
„Powiązanie meteorytów z dyskami protoplanetarnymi”
Przemysław Żołądek (PKiM)
„Rok po spadku meteorytu w Czelabińsku – wyniki analizy danych”
Marcin Stolarz (PKiM)
„Wyprawa na poszukiwania meteorytów do Czelabińska”
Sesja małych ciał
Michał Żołnowski (RO)
Michał Kusiak (UJ, RO, PKiM)
„Rantiga Osservatorio – poszukiwanie i obserwowanie drobnych ciał w US za pomocą zdalnie sterowanego teleskopu”
dr Dagmara Oszkiewicz (UAM)
„Zróżnicowane planetoidy”
Mikołaj Sabat (SOK PTMA)
„ISON”
„Jak obserwować komety”
Sesja meteorowa
dr Regina Rudawska (UAM, „Bratysława?”, PKiM)
„Widma meteorów”
Jakub Koukal
„EDMOND database”
dr hab inz Piotr Strzelczyk (Politechnika Rzeszowska)
„Akustyczne obserwacje meteorów: możliwości i ograniczenia fizyczne”
Sesja tematów różnych
dr Anna Odzimek (IGF PAN)
„Zjawiska TLE”
Karol Wójcicki (CNK, TVN?)
„Popularyzacja astronomii w masmediach – do kuchni”
Sesja z okazji 10 lecia PFN
Andrzej Skoczewski (PKiM)
„Historia Pracowni Komet i Meteorów”
dr. hab. Arkadiusz Olech (CAMK, PKiM)
„Początki działania PFN”
Mariusz Wiśniewski (CAMK, GUM, PKiM)
„Podsumowanie 10 lat PFN” (w tym podsumowanie 2013)
Przemysław Żołądek (PKiM)
„Najjaśniejsze zjawiska zaobserwowane przez PFN” (Kowiesy, Wyszków…)
Przemysław Żołądek/Mariusz Wiśniewski/Arkadiusz Olech/Zbyszek Tymiński
„3 letni grant NCN na PFN – plany na przyszłość”
Wciąż staramy się o powiększenie tej listy.
Będą też dodatkowe atrakcje!
W sobotni wieczór na godzinę 19 udamy się do planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Na otwarcie pokazu odbędzie się prezentacja dotycząca meteorów oraz wyników uzyskanych przez PFN. Postaramy się maksymalnie wykorzystać możliwości projektora dającego obraz na całej sferze kopuły Nieba Kopernika. Czegoś takiego jeszcze nie robiliśmy. Po naszym wstępie zobaczymy pokaz z cyklu „Jak działa planetarium” oraz filmy. W wydarzeniu tym będą mogły brać udział również osoby nie uczestniczące w Seminarium. Można więc zachęcać wszystkich do przyjścia. Udział w pokazie w Planetarium niestety będzie płatny ale tylko kilkanaście złotych. W związku z tym będziemy tworzyć listę chętnych by zarezerwować odpowiednią ilość miejsc.
W trakcie Seminarium zrobimy wycieczkę do „Centrum Kontroli Lotów BRITE-PL” które znajduje się w CAMK. Być może będziemy mieli szczęście by zobaczyć moment nawiązywania łączności z satelitą.
Jeśli ktoś chce się dostać do CAMK podczas Seminarium by wysłuchać wykładów, musi się zgłosić do 6 lutego! Tylko osoby z listy zostaną wpuszczone do budynku CAMK. Już wiemy, że to Seminarium będzie to jednym z rekordowych pod względem liczby uczestników. Wszyscy się zmieścimy! Zarówno sala w CAMK jak i w planetarium jest bardzo duża.