Upadek meteorytu w Norwegii – 7 Czerwiec 2006

7 czerwca 2006 w środowy, wczesny ranek ok. godziny 2.05 nad północną Norwegią pojawił się bardzo jasny meteor. Bolid ten, był widoczny na przestrzeniu kilkuset kilometrów, nawet pomimo jasnego, letniego nieba panującego teraz w Skandynawii.Wejście tego ciała kosmicznego w atmosferę obserwował bezpośrednio farmer – Peter Bruvold. Świadek ten spacerował po swojej farmie, gdy nagle zobaczył błyszczącą, ognista kule, która przeleciała przez niebo w zaledwie kilka sekund, pozostawiając po sobie smugę dymu.

Fot.1 Autor-Peter Bruvold.
Farmer po wykonaniu zdjęcia zdążył już zapomnieć o tym zjawisku, gdy nagle po 7 minutach usłyszał potężny grzmot, który porównał do eksplozji bomby. Była to fala dźwiękowa wywołana prawdopodobnie wejściem tego ciała w atmosferę, która biegła do obserwatora z prędkością 330m/s Kilka minut później po przelocie bolidu stacja sejsmologiczna w Karasjoku odnotowała wstrząsy dokładnie o godz. 02:13.25.Rys. 2 Fala sejsmiczna wywołana spadkiem.
Według naukowca -Røed Ødegaarda ” siła wstrząsu spowodowana przez upadek meteorytu jest porównywalna do siły wybuchu bomby atomowej zrzuconej na Hiroszime” – informacji tej nie chcą potwierdzić pozostali uczeni. Największy spadek meteorytu jaki został dotychczas odnotowany w Norwegii miał miejsce w 1904r –Alta. Ważył on aż 90 kg! Naukowcy z instytutu uważają, iż środowy meteoryt,który spadł był znacznie większych rozmiarów!Rys. 3 Mapa przedstawiająca trase przelotu bolidu.