Sprity w nocy z 8 na 9 lipca 2011 r.

Noc z 8 na 9 lipca zaowocowała rejestracją spritów przez stację PFN32 w Chełmie. Kamera PAV43 zarejestrowała dwa zjawiska w odstępie kilku minut, różniące się znacznie pokrojem. Kamerę obsługuje program MetRec, nieposiadający opcji wykrywania tych zjawisk – tym większy traf, że przy okazji fałszywej detekcji wywołanej ruchem światła błyskawic w chmurach uchwycone zostały również sprity.

Obydwa zjawiska zostały zarejestrowane na dwóch klatkach, przy czym w obu przypadkach na klatce poprzedzającej widać pojaśnienie spowodowane błyskawicą.

Według naocznego obserwatora, który znajdował się w miejscowości Wołczyny, potężna burza przemieszczała się tego dnia ze wschodu na zachód w godzinach od 21 do północy czasu lokalnego, w odległości (sądząc z opóźnienia odgłosów uderzeń piorunów) ok 10-20 km na północ od niego. W godzinach nocnych znajdowała się od niego już na północnym wschodzie, zdecydowanie nad terytorium Ukrainy. Daje to szacunkową odległość od stacji PFN32 do komórki burzowej rzędu 50 km.

Położenie burzy w stosunku do PFN32

Suma klatek zjawiska z 20:57 UT

Sprite z 20:57 UT (spowolnienie dwukrotne). Odległość do zjawiska rzędu 80 km, szerokość pozioma zjawiska rzędu 30 km.

Powiększony fragment (200%) poprzedniego filmu, spowolnienie czterokrotne

Ruch plazmy. Pierwsza klatka jaśniejsza, 2 kl./s.

Suma klatek zjawiska z 21:05 UT

Sprite z 21:05 UT (spowolnienie dwukrotne)
Powiększony fragment poprzedniego filmu, spowolnienie czterokrotne
Maciek Maciejewski