Rozpoczynamy konkurs SkyQuest!

Dziś zaczyna się pierwsza edycja konkursu obserwacyjnego SkyQuest – „Wakacyjne spotkanie z niebem”. Kierowany on jest do młodych adeptów astronomii – młodzieży, uczniów gimnazjum i szkół średnich i będzie się składał z 5 tygodniowych edycji. Poza uczestnikami, swoją rolę w rywalizacji będą mieli również miłośnicy astronomii (mentorzy), których zadaniem będzie pomoc uczestnikom w realizacji zadań. Uczestnicy SkyQuest-a będą prezentować swoje obserwacje na stronie internetowej konkursu w postaci blogu – http://www.skyquest.pl. Wpisy będą oceniane na bieżąco przez miłośników astronomii oraz jury konkursowe złożone z zawodowych astronomów.

„Celem konkursu jest zachęcenie wszystkich do spojrzenie w górę i poznanie zjawisk widocznych na niebie. Wystarczy tylko odrobina chęci aby zajrzeć przez okno lub wyjść na podwórze aby zdobyć dla samego/samej siebie kawałek Wszechświata.” – wyjaśnia Kamil Złoczewski organizator i juror konkursu. Pomocą w wykonaniu zdań obserwacyjnych będzie dedykowane forum SkyQuest’a a także obecność konkursu w serwisach Facebook, Twitter i Flickr.

Wyjaśniamy w skrócie przebieg konkursu. Konkurs będzie się składał z 5 tygodniowych edycji. W trakcie każdego tygodnia uczestnik SkyQuest – uczeń gimnazjum lub szkoły średniej – z pomocą mentora, miłośnika astronomii – ma do wykonania i przedstawienia na blogu SkyQuest jedno zadanie obserwacyjne. W ostatecznej ocenie będą brane pod uwagę 4 najwyżej ocenione opisy obserwacji. Aby zostać uczestnikiem lub mentorem w SkyQuest należy zarejestrować się najpóźniej w drugim tygodniu konkursu tj. do 19 sierpnia i zaprezentować na swoim blogu konkursowym relację dotyczącą wykonania 4 obserwacji nieba (jedna obserwacja może być wykonana przed przystąpieniem do konkursu).

Zapraszamy do udziału w SkyQuest i przypominamy, iż termin rejestracji w konkursie mija 19 sierpnia. Organizatorzy konkursu wciąż poszukują sponsorów nagród.

Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Pracownia Komet i Meteorów, Astropolis.pl; Patronat medialny: Astronomia.pl, Kosmonauta.net, Astrohobby.pl, Astro4u, Astronomica.pl; Sponsor technologiczny: Jesion Brand Nature; Sponsorzy nagród: Fundacja na rzecz promocji i rozwoju nauk przyrodniczych – Galileo, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, Astrokrak oraz sponsorzy indywidualni.