Przygotowania do Perseidów (cz. 2)

Perseidy nazywane są również tradycyjnie „łzami św. Wawrzyńca”. Jednak spoglądając na kalendarz imieniny Wawrzyńca znajdziemy już 10 sierpnia (data męczeńskiej śmierci Wawrzyńca z Rzymu), natomiast Perseidy mają maksimum w nocy z 12/13 sierpnia. Data maksimum Perseidów uległa niewielkiej zmianie na wskutek precesji ale również za przyczyną zawirowań związanych z kalendarzem (przejście z kalendarza juliańskiego na gregoriański).

Źródło: Wikipedia   

Tak czy inaczej z dnia na dzień na niebie pojawia się coraz więcej meteorów z roju Perseidów. Trend ten jest wyraźnie widoczny na wykresie aktywności Perseidów generowanym na podstawie oberwacji wysyłanych do Międzynarodowego Towarzystwa Meteorowego (IMO).

Już teraz można zobaczyć po kilka meteorów z tego roju w ciągu godzinnej obserwacji nieba. Ponadto każdy może dorzucić do tego wykresu swoje własne obserwacje pod warunkiem, że przekaże je za pomocą formularza elektronicznego dostępnego na stronach IMO. Aby nie odstraszyć potencjalnych obserwatorów zachęcam najpierw do zapoznania się z przykładową obserwacją i już wypełnionym formularzem z obserwacji ze zliczeniami. W tym krótkim wprowadzeniu opisujemy również roje aktywne w tym samym czasie co Perseidy a także w jakie czynności należy wykonać aby przeprowadzić poprawną obserwację. Zachęcam do przeprowadzenia obserwacji meteorów już najbliższej pogodnej nocy!