Perseidy 2014 – Co przyniosą nam Perseidy w 2014 roku?

Perseidy są jednym z najłatwiejszych do zaobserwowania i jednym z największych corocznych rojów meteorowych. Zjawisko to często potocznie nazywamy Łzami Świętego Wawrzyńca.

Aktywność tego roju zaczyna się już w połowie lipca a kończy się pod koniec sierpnia, a wynosi od kilku zjawisk na godzinę na początku i końcu jego aktywności do ponad 100 zjawisk w okolicach maksimum przypadającym zazwyczaj między 11 a 13 sierpnia.

2014-per-mini

Radiant roju w momencie maksimum leży na granicy dwóch gwiazdozbiorów Perseusza i Kasjopei, mniej więcej w okolicach popularnych mgławic NGC 884 i NGC869.

2014-per-tabelaMniej więcej co trzy lata, Księżyc jest w bardzo podobnej fazie w maksimum Perseid. Jak pamiętamy w 2011 roku maksimum roju wypadło prawie w pełni Księżyca, redukując ilość obserwowanych zjawisk mniej więcej o połowę. Niestety tego roku będzie bardzo podobna sytuacja. Księżyc będzie w pełni 10 sierpnia w niedzielę, a maksimum Perseid wystąpi w noc z 12 na 13 sierpnia między godziną 19:00UT a 8:00 UT rano następnego dnia. Ten dość szeroki trwający 13 godzin okres maksimum będzie dość atrakcyjny dla obserwatorów w naszym kraju. Początek nocy przy radiancie roju dość nisko nad horyzontem, nie będzie jeszcze obfitował w dużą ilość zjawisk. Mniej więcej od godziny 23:00 do godziny 3:00 naszego czasu, liczby obserwowanych meteorów z roju Perseid powinny wynieść kilkanaście sztuk na godzinę. Im radiant roju będzie się wznosił wyżej, tym ta aktywność powinna wzrastać. Możliwe że wystąpi kilka dynamicznych wzrostów aktywności w maksimum które odpowiadają materii z różnych powrotów komety 109P/Swift Tuttle. Możliwe że wystąpi kilka dynamicznych skoków aktywności w maksimum które odpowiadają materii z różnych powrotów komety 109P/Swift Tuttle. Od kilku lat media reklamują dość agresywnie corocznie Perseidy, co powoduje znaczny wzrost zainteresowania tymi ciekawymi zjawiskami. Wiele osób tradycyjnie w noc maksimum wychodzi pod rozgwieżdżone niebo i próbuje zaobserwować najjaśniejsze zjawiska. Jak wiemy do obserwacji meteorów nie potrzeba nam żadnej specjalistycznej wiedzy, wystarczy orientacja w kierunkach na niebie oraz miejsce z którego promieniują Perseidy zwanego radiantem. W tym pomoże nam poniższa mapki wygenerowane dla godziny 22:30

Jak już zdecydujemy się na oglądanie tego spektaklu to udajmy się w miejsce z dala od latarni ulicznych, zabierzmy ze sobą leżak z kocem, skierujmy nasze oczy w rejon północny na niebie.

 

Autor: Andrzej Skoczewski