Paweł Maksym odszedł od nas…

Zmarł Paweł Maksym – popularyzator astronomii

W środę w wieku 29 lat zmarł nasz przyjaciel i kolega Paweł Maksym, miłośnik i popularyzator astronomii, osoba bardzo ważna dla popularyzacji astronomii w Polsce.

Paweł Maksym urodził się 27 maja 1983 roku. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) oraz przewodniczącym Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć PTMA. Właśnie obserwacje zakryć gwiazd przez planetoidy i Księżyc były jego specjalnością. Reprezentował Polską astronomię na międzynarodowych sympozjach poświęconych tej dziedzinie.

Wykazywał wielki talent popularyzatorski, zarówno podczas prowadzenia wykładów i pokazów poświęconych astronomii, jak i jako autor licznych artykułów popularnonaukowych, a także audycji radiowych.Był postacią bardzo znaczącą dla środowiska miłośników astronomii. Gościł on na naszych seminariach, był też naszym współpracownikiem. Wielu miłośników astronomii kojarzy go ze zlotów astronomicznych na których był duszą towarzystwa i dobrym przyjacielem.

Paweł Maksym był pomysłodawcą i twórcą Obserwatorium Astronomicznego im. Papieża Sylwestra II w Bukowcu. Na jego zaproszenie zorganizowaliśmy ostatni letni obóz PKiM. Paweł pracował w łódzkim planetarium oraz współpracował z czasopismem „Urania – Postępy Astronomii”, a dwa miesiące temu został członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA), zrzeszającego zawodowych astronomów.

Zmarł w wyniku komplikacji po operacji.