Cztery bardzo jasne meteory przelatujące nad Polską udało się zarejestrować podczas nocy z 19 na 20 i 20 na 21 sierpnia – poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN.
Rys.1 Bolid 2005 08 20/21 01:02:21 UT (Przygotował Maciek Kwinta)
Pełnia wypadła w tym roku 19 sierpnia. Zjawisko to nie zachęca nigdy do obserwacji, bo Księżyc tak mocno rozświetla niebo, iż w jego blasku ginie wiele ciekawych i słabszych obiektów.
O tym, że nie należy jednak rezygnować z obserwacji przekonały nas noce z 19 na 20 i 20 na 21 sierpnia. Pierwsze interesujące wieści przyszły ze stacji Polskiej Sieci Bolidowej (Polish Fireball Network – PFN) w Ostrowiku koło Warszawy. Tam na Canonie 300D wyposażonym w szerokokątny obiektyw 2,8/16 mm zarejestrowały się dwa bardzo jasne meteory. Pierwszy z nich był widoczny o godzinie 22:01 naszego czasu i był niewiele słabszy od Księżyca w kwadrze. Niespełna dwie godziny później, o 23:46, północne niebo rozświetliło jeszcze jaśniejsze zjawisko. Wyleciało ono z kadru zdjęcia, mając na jego brzegu blask -9 magnitudo i wciąż jaśniało. Są więc spore szanse na to, że osiągnęło blask porównywalny z Księżycem w pełni.
Jakby tego było mało znajdująca się 35 kilometrów od Ostrowika stacja PFN w Złotokłosie kierowana przez Karola Fietkiewicza odnotowała kolejny bolid, tym razem już nad ranem, bo o godzinie 2:51. W maksymalnym błysku osiągnął on jasność Księżyca w kwadrze.
Nie gorsza była noc z 20 na 21 sierpnia. W jej trakcie, dokładnie o godzinie 3:02 naszego czasu odnotowano pojawienie się kolejnego, najprawdopodobniej najjaśniejszego bolidu. Został on zarejestrowany fotograficznie przez Jarosława Olejnika z Nysy oraz przez trzy stacje wideo PFN: w Złotokłosie, Poznaniu i Krakowie.
Rys.2 Bolid 2005 08 20/21 01:02:21 UT widziany ze stacji PFV03 Zlotoklos.
Co najciekawsze, dwa ostatnie zjawiska wyglądają bardzo podobnie do siebie i zdają się poruszać po bardzo podobnej trajektorii. Świadczyłoby to o wspólnym pochodzeniu obu ciał i istnieniu roju meteorów bogatego w duże cząstki i aktywnego w okolicach 20 sierpnia. Materiał jest wciąż analizowany i w przyszłości będziemy mieli okazję do przekonania się o tym jak jest naprawdę.