Kometa PanSTARRS (C/2011 L4)

Długo oczekiwana przez miłośników astronomii, kometa PanSTARRS (C/2011 L4) stanie się za kilka dni widoczna również na półkuli północnej. Dotychczas była obserwowana tylko na południowym niebie.
Skondensowane jądro PanSTARRS mocno jaśnieje przed przejściem obok Słońca i miejmy nadzieję, że będąc już widoczna już na naszej półkuli po przejściu przez peryhelium nie będzie szybko spadać jej jasność.

Kometa znacznie zwiększyła już swoją jasność – od 8 magnitudo na początku roku, w połowie lutego stała się obiektem widocznym okiem nieuzbrojonym, a w tej chwili jasność komety jest oceniana na ok 2 magnitudo.

Mimo bliskości Słońca taka duża jasność umożliwia dostrzeżenie komety gołym okiem ale dopiero lornetka pokarze ją w całej krasie. Kometę należy szukać zaraz po zachodzie Słońca na zachodniej części nieba, w miejscu w którym zachodzi Słońce. Poniżej przedstawiam mapkę, która pozwoli na łatwe odszukanie komety w naszych szerokościach geograficznych.
Mapka poglądowa dla PanSTARRS (C/2011 L4):

30 minut po zachodzie Słońca, obserwuj w kierunku zachodnim. Niebo niestety będzie tak jasne że trudno będzie w tym rejonie dostrzec jakiekolwiek gwiazdy.Najlepsza do obserwacji komety PanSTARRS będzie lornetka oraz kompas którym wyznaczymy dokładny azymut na niebie.

 
 

W peryhelium kometa będzie 10 marca a odległość jej od Słońca w tym czasie będzie wynosić ok 0.3 jednostki astronomicznej.
Hiperboliczna orbita PanSTARRS pokazuje, że jest świeżym obiektem z obłoku Oorta a jej powierzchnia jest po raz pierwszy ogrzewana przez Słońce. Takie komety w historii astronomii niestety dość często były przepowiadane jako bardzo jasne zjawiska a niestety po pierwszym zbliżeniu do Słońca ich dynamika jasności i aktywności była daleka od oczekiwanych.

UPDATE:
Na Astronomy Picture of Day pojawiło się ciekawe zdjęcie dwóch komet:

Kometa Lemmon (C/2012 F6) (u góry) i PanSTARRS (C/2011 L4)(na dole)- Yuri Beletsky (ESO)

Zdjęcie Alexa Cherney – kometa PanSTARRS nad jachtami