Fragmenty Meteorytu Sołtmany do wzięcia !

Wyprawa Sekcji Meteorytowej do Sołtman w tydzień po spadku (CYRQLARZ No. 204) zaowocowała znaleziskami małych fragmentów meteorytu, który rozbił się na progu domu gospodarczego Pani Lewandowskiej 30 kwietnia 2011 roku.
Okazy te po przeniesieniu do laboratorium zostały przebadane pod mikroskopem ukazując nam bardzo dużo metalicznego stopu Ni-Fe w matrix, która poprzetykana była też złocistym trolitem oraz drobnymi chondrami. Największe okruchy zostały wyselekcjonowane i część z nich przeznaczono dla instytucji, które nie mają fragmentu tego okazu a są zainteresowane jego badaniami.
Ponieważ meteoryt Sołtmany nie jest i pewnie nie będzie materiałem łatwo dostępnym, zdecydowaliśmy się także przekazać fragmenty do głównych kolekcji meteorytów w Polsce.
W tym celu został zaprojektowany i wykonany przez Pawła Zarębę profesjonalny dwustronny certyfikat (Fot.1), na którym oprócz opisu umieszczono poliestrowe okienko z okruchem meteorytu Sołtmany.

Fot.1 Fragment meteorytu umieszczony w certyfikacie

Prywatni kolekcjonerzy także mieli możliwość otrzymania certyfikowanych fragmencików ale oferowane one były tylko tym którzy spełniali nasze kryteria tzn. zasłużyli sobie na nie czy to poprzez popularyzację meteorytyki, astronomii czy też promocję naszej organizacji.

Większość znalezionych przez nas fragmentów trafi zatem do instytucji państwowych, które nie mają szans na otrzymanie okazów inną drogą. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka akcja tym bardziej, że cieszyła się dużą akceptacją wyrażoną niejednokrotnie w przekazywanych nam podziękowaniach.