Warstwa chmur na sat24.com wygląda na porozrywaną i trudno właściwie przewidzieć co nas czeka w najbliższych godzinach.
Maksimum perseidów już dzisiejszej nocy. Nie ma konkretnych przewidywań, modelarze nie podali żadnych konkretnych momentów, za moment maksimum można więc przyjąć moment dla długości ekliptycznej Słońca 140.0-140.1. Jest to 13.08.2011 w godzinach od 6UT do 9UT. Szczególny nacisk położyć należy na drugą połowę nocy (z racji zbliżania się do momentu maksimum jak też większej wysokości radiantu).
Obserwacje przy Księżycu w pełni nie są może tak pasjonujące jak przy widoczności 7.0 niemniej mają wartość naukową. Bardzo ważne jest częste i prawidłowe określanie widoczności granicznej – dzięki temu możliwe będzie wyznaczenie prawidłowego ZHR pomimo że faktycznie widzieć będziemy tylko jaśniejsze zjawiska.
Wykonujemy obserwacje ze zliczeniami. Długość przedziałów należy dobrać tak aby w każdym przedziale mieć po około 10 meteorów. Myślę że przy tym Księżycu przedziały 30 minutowe będą rozsądne, gdyby jednak w przedziałach gromadziło się wiecej meteorów to trzeba przejść na przedziały 15 minutowe.
Dane należy wklepać do IMO najszybciej jak się da
To że mamy jakieś średnie maksimum i spodziewamy się go o tej 6UT nie znaczy że nie wystąpi coś jeszcze. Perseidy w praktyce wykazują często po 2 albo i nawet 3 następujące po sobie piki aktywności. W 2009 roku mieliśmy 3 maksima z których jedno osiągnęło bez mała ZHR 200. Mimo niekorzystnych prognoz (główne maksimum w dzien) załapaliśmy się na taki dodatkowy pik i widowisko było niezłe, Wszystko sie może zdarzyć i to jest piękne w tej robocie 🙂
Kto ma jakiś aparat i może na tą noc wystawić to niech wystawi. Mam nadzieje że wszystkie kamery są już w gotowości
Pogodnego nieba i bolidów 🙂 !