Tele-video obserwacje meteorów

W czasie Obozu Astronomicznego PKiM w 2005 roku podjąte zostały pierwsze próby obserwacji meteorów za pomocą dwóch kamer przemysłowych wyposażonych w obiektywy o ogniskowych 50mm. Celem eksperymentu były obserwacje słabych meteorów obserwowanyc do tej pory jedynie przez obserwatorów używających lornetek teleskopów.

Obserwacje były na tyle udane, że postanowiliśmy kontynuować je wykorzystując obiektywy o lepszych światłosiłach. Posiadamy cztery obiektywy Canon FD 1.4/50mm. Wykonane zostały dla nich redukcje CS-FD. Pierwsze testy zestawu wykonane zostały 26 maja 2006 Warszawie.

 

Kawałek nieba który wykorzystany został do testu to głowa węża (jego górna część). Test przeprowadzony został tym samym Siemensem który pracował w Ostrowiku w czasie obozu w lipcu 2005. Obrazek po lewej pochodzi z obiektywu 1.8/50 wykorzywtywanego rok temu. Obrazek po lewej to już Canon 1.4/50.

Grabowanie obrazu kartą matrox wykonane zostało z takimi samymi ustawieniami jasnosci i kontrastu dla obu obiektywów. Na surowych obrazkach jasność tła dla 1.4 jest sporo większa niż dla 1.8, jednak aby łatwiej było porównać zasięgi wyrównane ostały w programie graficznym. Oba tła sprowadzone zostały do poziomu bliskiego czerni by ładniej wyglądały (Warszawskie „mleko”).

Na obrazku jest pokazana mapa pochodząca z xephem z naniesionymi jasnościami kilku słabych gwiazd.

Na pierwszy rzut oka jakiejś dramatycznej różnicy nie widać. Nie udalo mi się dopatrzeć jakiejś gwiazdy co nie było widać na 1.8 a jest na 1.4, ale gwiazdy są wyraźnie jaśniejsze i wyraźniejsze. Trzeba pamiętać że była różnica w poziomach tła.